کاهش 10 درصدی برداشت خرمای ایران در سال 1394

 

 AGRO date dried fruit

 

رئیس انحمن ملی خرمای ایران، آقای علی محمد صمیمی در گفت‌وگو با سایت خبری و تحلیلی اقتصاد نیوز، اظهار داشت: اکنون سالانه حدود یک میلیون تن خرما در کشور تولید می‌شود، که از این میان حدود 135 تا 150 هزار تن آن صادر شده و بین 300 تا 400 هزار تن آن نیز در داخل کشور مصرف می‌شود. بدین ترتیب ما سالانه بیش از 400 هزار تن خرمای مازاد داریم که متاسفانه بخش مهمی از آن به ضایعات تبدیل می شود.

وی افزود: معمولا موسم افزایش تقاضا برای خرما در ایران، ماه رمضان است. وی ادامه داد که اکنون زمان برداشت خرما و زمان وقوع ماه مبارک رمضان در تقویم خورشیدی، به گونه‌ایست که بازار خرما در ایران، یک دوره‌ای را به صورت دوره خواب بازار تجربه می‌کند. به دلیل آنکه فاصله زمانی برداشت خرما تا ماه مبارک رمضان حدود 9 ماه است، لذا تجار عمده علاقه ای به خرید خرما و نگه داری در انبارهایشان ندارند و به همین دلیل در این دوره، دوران خواب خرما طی می‌شود.

او همچنین افزود: در مناطق مختلف کشور نیز خرما با کیفیت‌های متفاوتی ارائه می‌شود. مثلا ما در اردبیل مشاهده می‌کنیم که میلی وجود دارد برای اینکه خرما را در محدوده قیمتی کیلویی 1500 تا 2500 تومان به‌فروش برساند و این موضوع یعنی اینکه خرمایی که در این مناطق توزیع می‌شود، از کیفیت پایینی برخوردار است. ولی در بسیاری از مواقع تجار تقاضا دارند که خرمایی که خریداری می‌کنند کیفیت بالایی داشته باشد و در این صورت قیمت خرما متناسب با کیفیت محصول خواهد بود. هرچند که تجار نیز در بسیاری از مواقع خواهان خرید محصولات با کیفیت و با قیمت پایین هستند.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران، همچنین درباره بازارهای بین‌المللی خرمای ایران، بیان کرد: خرمای ایران در بازار بسیاری از کشورها از جمله روسیه اشباع شده است. ضمن اینکه به دلیل تولید خرما در تونس و گرفتن سهمی از بازار روسیه، باید تعرفه‌های ترجیحی برای بسته‌بندی داشته باشیم که بتوانیم سهم بیشتری را از بازار به دست بیاوریم. اکنون هندوستان خواهان خرمای ماست ولی تمایل دارد که با قیمت ارزان آن را خریداری کند، ولی چون تعرفه‌ها بالاست بازار هندوستان کشش محصولات ما را ندارد.

او افزود: باید بازاریابی مناسبی هم صورت بگیرد و فقط به مشتریان موجود اکتفا نشود.  صمیمی همچنین گفت: علاوه بر این، نیاز داریم در برخی بخش‌ها، تحولات جدی ایجاد کنیم. استفاده از فن آوری نوین برای نگه‌داری، سورت و بسته‌بندی خرما از ضرورتهای ارتقای کیفی کار است. همچنین لازم است، نهادهای مرتبط دولتی زمینه‌سازی‌های لازم را انجام دهند تا سرمایه‌های مورد نیاز به جریان افتد و برای تولید با کیفیت انواع محصولات خرما، سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام شود.

او همچنین افزود: به نظرم یکی از بزرگترین مشکلات ما نبودن فرهنگ مصرف خرما در کشور است. ما روزانه چقدر خرما مصرف می‌کنیم؟ در ماه چقدر خرما مصرف می‌کنیم؟ شما این میزان را مقایسه کنید با مصرف پیتزا! پیتزایی که برای سلامتیشان مضر است. در حالی که مصرف خرما برای سلامتی بدن مفید بوده و دارای خواص بسیاری است.

وی همچنین اظهار کرد: از سوی دیگر بارها اقدام کرده‌ایم که خرما را در سبد غذایی شرکت‌های هواپیمایی مختلف جای دهیم. ولی نتیجه این بوده که فقط در مدت کوتاهی این محصول در سبد غذایی آنها جای گرفته و از سوی دیگر از سوی شرکت‌ها این انتظار وجود داشته که محصول زیر قیمت به آنها عرضه شود. همچنین طرح توزیع خرما به آموزش و پرورش نیز ارایه شده ولی در این مورد نیز، توزیع خرما به دانش‌آموزان کوتاه مدت بوده است.

او در پایان درباره محصول امسال توضیح داد که به دلیل بارندگی‌های اخیر، از محصول امسال نسبت به سال گذشته حدود 10 درصد کاسته خواهد شد که البته به دلیل فاصله موجود بین مقدار تولید و مصرف، این موضوع تاثیری در بازار نخواهد گذاشت.

 

/پایان خبر

واحد تحقیق و توسعه بازار شرکت راه سبز آوان

 

تاریخ انتشار: 29 شهریور 1394

 

 

instagram follow us agro fa update

 

شرکت راه سبز آوان

پیشرو در تجارت سبز ایران

 

 

نیکی را بکار،

            روی هر زمین،

                         زیر هر آسمان ...

 

 

درباره ما

تمامی شواهد نشان می دهد که عصر حاضر، عصر تخصص، دانش و اطلاعات است و روز به روز نقش متخصصین بیش از پیش جلوه گر میگردد. شرکت راه سبز آوان با درک این مهم و 15 سال تجربه موفق و با دراختیار داشتن مجموعه کاملی از دانش، توان، تجربه و تخصص و بهرمندی از کارشناسان و نیروهای مجرب، ضمن ارائه طیف وسیعی از خدمات تخصصی بازرگانی درحوزه محصولات باغی و کشاورزی اقدام به واردات و صادرات این نوع محصولات در سطح بین اللملی می نماید. ادامه...

ورود به سایت