آمار واردات دانه‌‌های روغنی کشور در ابتدای سال 1394

  oil seeds web

به گزارش خبرگزاری فارس، براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال 93 بالغ بر 601 هزار تن دانه روغنی برای تولید روغن خوراکی و کنجاله به ارزش ریالی 11 هزار و 476 میلیارد و 633 میلیون ریال معادل 425 میلیون و 359 هزار دلار وارد کشور شده است.

براساس آمار گمرک، این دانه‌ها شامل لوبیای سویا، دانه کتان، دانه‌های کلزا یا کانولا، دانه‌های آفتابگردان، دانه کنجد، خردل، گلرنگ، میوه‌های روغنی، بادام زمینی، کپرا را شامل می‌شود.

همچنین براساس آمار گمرک در 5 ماه نخست سال 1394 واردات دانه روغنی به ارزش 11 هزار و 916 میلیارد و 921 میلیون ریال معادل 412 میلیون و 878 هزار دلار به وزن 776 هزار تن ثبت شده است.

این آمار نشان می‌دهد، واردات لوبیای سویا در 5 ماهه اول امسال تقریبا دو برابر کل واردات سال 93 بوده است. همچنین کل ارزش واردات 5 ماهه نخست سال 1394 نزدیک به کل ارزش آن در سال گذشته بوده است.این میزان دانه روغنی توسط 280 نفر وارد کشور شده است.

طبق توافق وزارت جهاد کشاروزی با انجمن صنایع روغن نباتی امسال قرار بود، واردکنندگان در ازای مجوز واردات دانه روغنی، تمامی دانه‌های روغنی تولید شده کشاورزان داخلی را نیز خریداری کنند، اما به علت کاهش قیمت‌های جهانی، این امر محقق نشده است. وزارت جهاد کشاورزی نیز بودجه‌ای برای خرید تضمینی دانه روغنی از کشاورزان در نظر نگرفته است.

همچنین عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفته بود، امسال صنعت روغن نباتی وابستگی 97 درصدی به واردات دانه‌های روغنی دارد و دو برنامه 10 ساله برای افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات وجود داشته، اما وابستگی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش یافت.

پایان خبر/

 

تاریخ انتشار: 23 شهریور 1394

 

 

instagram follow us agro fa update 

 

شرکت راه سبز آوان

پیشرو در تجارت سبز ایران

 

 

نیکی را بکار،

            روی هر زمین،

                         زیر هر آسمان ...درباره ما

تمامی شواهد نشان می دهد که عصر حاضر، عصر تخصص، دانش و اطلاعات است و روز به روز نقش متخصصین بیش از پیش جلوه گر میگردد. شرکت راه سبز آوان با درک این مهم و 15 سال تجربه موفق و با دراختیار داشتن مجموعه کاملی از دانش، توان، تجربه و تخصص و بهرمندی از کارشناسان و نیروهای مجرب، ضمن ارائه طیف وسیعی از خدمات تخصصی بازرگانی درحوزه محصولات باغی و کشاورزی اقدام به واردات و صادرات این نوع محصولات در سطح بین اللملی می نماید. ادامه...

ورود به سایت